Cztery usługi budowlane, które lepiej zlecić fachowcom niż robić samemu
Lipiec 10, 2017
jak wybrać_wiertarko_wkrętarkę
Wiertarko – Wkrętarka – jaką wybrać?
Wrzesień 19, 2017
Pokaż wszystko

Domowy warsztat

Domowy warsztat

Domowy warsztat

Domowy warsztat – majsterkowanie

 

Wakacje sprzyjają domowym remontom oraz hobbystycznemu majsterkowaniu. Dzięki sprzyjającej pogodzie można na świeżym powietrzu oddać się przyjemności tworzenia własnych wyrobów. Chętniej również kupujemy w okresie letnim nowe, kolejne narzędzia do naszych „domowych stolarni”. Marzeniem chyba każdej osoby lubiącej szeroko pojęte majsterkowanie jest prawdziwy wyposażony domowy warsztat. Poniżej przedstawimy kilka wybranych przydatnych narzędzi dla początkujących majsterkowiczów, dopiero budujących swój przydomowy warsztat.

Wkrętarka

Chyba najbardziej podstawowe narzędzie. Przyda się w przypadku prawie wszystkich domowych remontów oraz majsterkowania. Dzięki wymiennym bitom, regulacji prędkości oraz zmianie kierunku obracania jest multi-narzędziem. Dodatkowo dzięki wydajnym akumulatorom są poręczne, mogą długo pracować oraz żadne kable nie przeszkadzają nam w pracy. Kupując wkrętarkę warto zerknąć jaka jest jej moc, oraz bateria – aby można długo korzystać z urządzenia.

 

Szlifierka kątowa

Wbrew pozorom najczęściej nie jest używana jak nazwa by wskazywała do szlifowania ale do cięcia. Płytki, kafelki, rury metalowe czy deski drewniane. Dzięki dostępnych na rynku różnych tarczach, szlifierką kątową można bez trudu przeciąć nawet pręty zbrojeniowe. Warto zawsze pamiętać żeby zaopatrzyć się w szlifierkę o dużej mocy. Natomiast podczas pracy zawsze pamiętać o okularach ochronnych.

szlifierka

Wyrzynarka

Przyda się nie tylko do remontów, ale również do rękodzieła. Dzięki wyrzynarce mona wycinać bajeczne kształty, szablony czy ozdoby. Naszym ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia. W przypadku remontów sprawdzą się idealnie np. do wycinania otworów. Posiadają wymienne noże, wygodną do trzymania budowę – dają się łatwo prowadzić.

 

Strug

Najpopularniejsze narzędzie podczas pracy z drewnem. Służy do wyrównywania powierzchni oraz do wykonywania fazowania naroży oraz wręgowania. Strug lokalnie zwany heblem jest jednym ze starszych narzędzi używanych w stolarstwie. Przeszedł sporą rewolucję od ręcznych bardzo topornych, do obecnych – być może cięższych ale bardzo wygodnych w użytkowaniu. Warto pamiętać o podpięciu struga do odkurzacza lub worka, aby zbierały wylatujący pył.

 strug, hebel

Szlifierka taśmowa

Najpopularniejsze narzędzie do wygładzania drewnianych powierzchni. Najwcześniej stosowana do większych powierzchni. Dzięki temu iż taśma z papierem ściernym obraca się zawsze do przodu ( a nie jak w przypadku oscylacyjnej w koło) możemy wyszlifować drewno bardzo dokładnie.

 

Szlifierka mimośrodowa

Różni się od oscylacyjnej tym iż jej podstawa wykonuje dodatkowo ruch obrotowy na boki ( tzw. mimośrodowy).  Służy do wygładzania powierzchni ale również do polerowania.

 

Miniszlifierka – multinarzędzie

Nie należy zapominać również o dość małym narzędziu, ale jakże funkcjonalnym. Chodzi o mini narzędzia wielofunkcyjne, zwane również mini szlifierkami. Są bardzo poręczne i posiadają niezliczoną ilość końcówek do przeróżnych zastosowań. Od szlifowania, grawerowania, wycinania, po prace przy użyciu specjalnego uchwytu do prac precyzyjnych. Nadają się do prac rękodzielniczych, ale również np. do przeszlifowania elementów w samochodzie.

narzędzia