odzież robocza
Odzież robocza – dobra inwestycja czy zbędny wydatek?
Styczeń 16, 2018
Pierwsze wiosenne porządki – porównanie kosiarek
Kwiecień 9, 2018
Pokaż wszystko

Jak dobrze wybrać piłę? – wiosenne porządki

Wszyscy już czujemy nadchodzącą wiosnę. „Ogródkowicze” zacierają ręce i planują prace na swoich działkach. Jak o pracach mowa to należy się odpowiednio przygotować pod kątem narzędzi. Odświeżyć nasze sprzęty lub zaopatrzyć się w nowy model. Jedną z prac porządkowych w ogrodach jest wycinanie drzew czy przycinanie gałęzi. Do tego zdecydowanie potrzeba jest piła, ale jaka? Do wyboru mamy różne, różniste. Poniżej porównamy najbardziej znane: piłę spalinową oraz elektryczną.


Piła spalinowa

Jej niewątpliwą zaletą jest brak kabla, a co za tym idzie mobilność. Możemy ją zabrać wszędzie, nawet tam gdzie nie ma prądu. Również pod kątem bezpieczeństwa jest wygodniejsza – nie musimy obawiać się przecięcia kabla i porażenia prądem. Najczęściej stosowana jest przy większych pracach, jak wycinanie drzew, karczowanie czy przy pracach budowlanych. Należy się zastanowić czego potrzebujemy dokładnie i wybrać odpowiedniej długości prowadnicę. Również ważna jest moc. Im większa i im prowadnica dłuższa tym większe drzewo przetniemy z łatwością.

Musimy jednak pamiętać iż piła spalinowa nie jest przystosowana do okazjonalnego, okresowego przycinania i użytkowania. W praktyce im częściej jest używana tym lepiej. Nie jest ona również ekologiczna. Praca przy pile spalinowej wiąże się z obcowaniem z pracą w dużym hałasie oraz spalinach.

Pod kątem eksploatacji jest droższa od piły elektrycznej – wymaga do pracy benzyny oraz oleju. Ergo zawsze należy być zaopatrzonym w dwa pełne kanistry. Dodatkowo pilarki spalinowe posiadają filtr powietrza który należy czyścić, szczególnie jeśli pracujemy w bardzo zapylonych pomieszczeniach. Warto wspomnieć iż w przypadku planowanej dłuższej przerwy od użytkowania – należy wylać olej i benzynę z piły.

Ceny pilarek spalinowych również zaczynają się od wyższego pułapu. Za najtańszą na rynku, z nieznanej marki musimy zapłacić około 300zł.

Piła elektryczna

Jej pierwszym atutem jest cena. Przy podejściu ekonomicznym i nie przywiązaniu do marki, najtańszą piłę kupimy już za około 160 zł. Eksploatacja również jest tańsza. Do pracy potrzebujemy prądu oraz raz na jakiś czas dolania niewielkiej ilości oleju łańcuchowego. Należy tego bezwzględnie pilnować. Używanie piły bez oleju może spowodować zakleszczenie się łańcucha.

Jak już o prądzie mowa, od razu należy wspomnieć iż jest to minus pilarki elektrycznej. Jesteśmy uzależnieni po pierwsze od tego czy mamy w zasięgu prąd oraz od przedłużacza. Dodatkowo należy bardzo uważać na kabel – aby go nie przeciąć.

Pod kątem ekologicznym są one na pewno lepsze – nie pracujemy w oparach spalin. Również ich praca jest nieco cichsza.

Piły elektryczne są najczęściej stosowane właśnie w przydomowych ogródkach, przy przycinaniu również średniej wielkości gałęzi.

Pilarka do gałęzi

Ciekawą opcją na rynku jest pilarka łańcuchowa do gałęzi. Jest to piła na teleskopowym wysięgniku do prac przy wyższych gałęziach. Nie potrzebujemy rozstawiać drabiny i balansować na niej z piłą. Wygodnie stojąc na ziemi i sterując naszą piłą obetniemy nawet gałęzie wysoko w górze. Lub co więcej jeśli mamy problemy z dojściem do gałęzi – obciąć gałęzie oddalone od nas, w trudno dostępnych miejscach.

Należy pamiętać, iż w przypadku wszystkich pił bardzo ważne jest dbanie o łańcuch. Dla najlepszej i najefektywniejszej pracy wymagane są różne zabiegi, w tym przede wszystkim ostrzenie.