Pierwsze wiosenne porządki – porównanie kosiarek
9 kwietnia, 2018
sklep narzędziowy
Sklep narzędziowy stacjonarny czy online?
5 października, 2018
Pokaż wszystko

Odśwież swój płot!

Sezon już w pełni i sporo czasu spędzamy dopieszczając swoje mniejsze lub większe przydomowe ogródki bądź też ogródki działkowe. Każdy z nas chciałby aby to jego ogród wzbudzał podziw i zwracał uwagę sąsiadów oraz przypadkowych przechodniów. Oprócz pięknie przystrzyżonych drzew, krzewów oraz żywopłotów lub kompozycji kwiatowych, na pierwszy plan wysuwa się płot.


Płot i ogrodzenie to swoista wizytówka naszej posesji. Możliwości technologiczne jakie przy płotach mogą być zastosowane jest naprawdę sporo. Kiedyś na wsiach większość gospodarstw o ile miało płoty to były one drewniane, natomiast zamożniejsze domu miały piękne kute i zdobione ogrodzenia. Obecnie mamy płoty kamienne, betonowe, drewniano-kute, rzeźbione czy usypane z drobnych kamyków. Tak czy siak – mamy płot o który należy odpowiednio zadbać, ponieważ z czasem ulega zniszczeniu, traci kolor.

Płot drewniany

Są to płoty o które zdecydowanie częściej musimy dbać i co kilka lat konserwować. Drewno jest poddawane niesprzyjającym warunkom atmosferycznym i po latach, z czasem będzie konieczność całkowitej wymiany naszych desek. Bardzo często oprócz tego iż drewnochron czy lakierobejca, którą kilka lat temu nakładaliśmy zwyczajnie się utleniła, dodatkowo nasz płot może być pokryty wżerającym się mechem który oprócz tego iż nie ozdabia to dodatkowo niszczy nasze deski. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeszlifować nasze deski aby pozbyć się wszelkich warstw. Najlepiej zaopatrzyć się w szlifierkę taśmową i zacząć od papieru gruboziarnistego typu 60 lub 80 a następnie przejść do wyższych granulacji np. 120 czy 160. Ważne to aby zawsze zachować logikę podwójnej wartości czyli np. zaczynamy od 60 granulacji i następnie bierzemy 120, nie np. 160 – wtedy nasze deski będą bardziej gładkie. Warto wiedzieć iż szlifierki taśmowe są znacznie szybsze od mimośrodowych czy oscylacyjnych dlatego idealnie nadają się do szlifowania płotów. Wybierając szlifierkę taśmową najważniejsze to zastanowić się jaką chcemy wielkość taśmy. Im szersza tym szlifowanie szybsze, ale niestety nie precyzyjne, co jest ważne w przypadku szlifowania małych elementów. Ważna jest również prędkość przesuwu taśmy im większa tym praca efektywniejsza.

Kosiarka Spalinowa

Kojarzy się z kosiarką do zadań specjalnych. Dzięki temu iż nie jesteśmy uzależnieni od kabla możemy kosić nią nawet na dzikich polach, z dala od domów i prądu. Należy mieć jedynie zapas benzyny oraz oleju do silnika. Kosiarki spalinowe są znacznie cięższe niż elektryczne, a szczególnie te które dla ułatwienia pracy mają napęd. Niemniej jednak dzięki nim jesteśmy w stanie skosić spore powierzchnie oraz dość wysokie trawy. Do zdecydowanych minusów jest ogromny hałas jaki wytwarzają oraz nieprzyjemny zapach spalin towarzyszący nam podczas pracy. Na pewno dla osób słabszych może być utrudnieniem również odpalanie, gdzie musimy dość pewnie i mocno szarpnąć drążek. Kosiarki spalinowe mają zazwyczaj silniki o mocy 3,5–6 KM oraz całkiem sporo szerokość koszenia, bo aż do 56 cm. Przykładem kosiarki spalinowej może być Ryobi RML 53190SV. Słynie z silników dostarczanych przez firmę Subaru, dzięki czemu charakteryzuje się niezwykłą mocą. Również dzięki zastosowanym rozwiązaniom kosiarka uchodzi niemal za bezawaryjną gdyż wyeliminowano najczęściej psujące się elementy.

Płot metalowy

Płoty metalowe bardzo często malujemy na jakiś kolor. Z czasem kolor ten blaknie i przede wszystkim farba się złuszcza. Najlepiej zaopatrzyć się w opalarkę i usunąć starą warstwę farby, następnie nałożyć konserwujący podkład i dopiero nową warstwę farby. Zaczynając od opalarek mogą być sieciowe – wtedy raczej musimy wyposażyć się jeszcze w przedłużacz aby zapewnić sobie źródło prądu. Są również opalarki dostępne w wersji akumulatorowej, znacznie poręcznej, ale należy tutaj pamiętać o tym iż im większy pojemnościowo akumulator tym dłużej będziemy mogli pracować. Bardzo ważna jest również moc opalarki oraz jej regulacja. Po pozbyciu się starych warstw farby możemy przystąpić do nakładania podkładu który przedłuży żywotność naszego płotu i dopiero na to wybrany przez nas nowy kolor.