Świąteczne DIY
14 grudnia, 2017
Jak dobrze wybrać piłę? – wiosenne porządki
9 marca, 2018
Pokaż wszystko

Odzież robocza – dobra inwestycja czy zbędny wydatek?

odzież robocza

Porządna odzież robocza jest na wagę złota. Nie bez powodu utarło się iż profesjonalne firmy remontowo-budowlane wyposażają swoich pracowników w takie ubranie. Wydawać by się mogło iż do domowych prac w zupełności wystarczy nam zwykłe ubranie, którego tylko nie jest nam szkoda ubrudzić. Nic bardziej mylnego. Poniżej chcemy Państwu przedstawić zalety specjalistycznej odzieży roboczej oraz jej wyższość nad codziennym ubraniem.


Warto zacząć od zrozumienia czym jest odzież robocza. Nie jest to tylko „roboczo” wyglądające ubranie. Przede wszystkim jest to odzież spełniająca restrykcyjne wymagania narzucone przepisami BHP. Co za tym idzie jest na tak uszyta i skonstruowana aby w głównie chronić człowieka przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo często ułatwia pracę dzięki zastosowanym dodatkom. Oczywiście nie znaczy to iż np. ścinając drzewo od razu musimy zaopatrzyć się w cały rynsztunek od kasku, przez buty po okulary i rękawiczki. Warto jednak zastanowić się i planując remont czy mniejsze prace budowlane zaopatrzyć się w odzież chroniącą nasze „pracujące” partie ciała.

Buty

Robocze buty charakteryzują się tym iż są wykonane z wyjątkowo odpornych materiałów. Często w standardzie zawierają części z Goretex’u – niezwykle wodoodpornego oraz oddychającego materiału. Dodatkowo buty te posiadają wzmocnioną część z przodu chroniącą nasze palce przed obrażeniami wywołanymi przez upadające ciężkie lub ostre przedmioty. Noski butów są tak usztywnione iż nie sposób ich zgnieść. Spód butów ochronnych wykonany jest z podeszwy antyprzebiciowej, która bardzo często w praktyce jest wbudowaną w podeszwę blaszką. Chroni ona przed przebiciem stopy od spodu przez np. gwoździe. Porządne buty ochronne będą służyć nam lata i wytrzymają wszelkie ekstremalne prace domowe jakie nam przyjdą do głowy.

 

buty ochronne

 

Rękawice

Rękawice ochronne przede wszystkim podzielone są na takie do zastosowań ogólnych jak i mocno specjalistyczne. W sezonie letnim, co nie jest niespodzianką, największą popularnością cieszą się rękawice ogrodowe. Natomiast w zimie głównie wybieramy rękawice ocieplane – szczególnie planując prace na zewnątrz. W ofercie znajdziemy również rękawice szczególnie odporne na olej, typowo budowlane czy elektryczne. Warto zainwestować w porządne rękawice gdyż jak by nie było – większość czynności w końcu wykonujemy rękoma.

Spodnie i ogrodniczki robocze

Myśląc odzież robocza pierwsze co przychodzi nam na myśl to specyficzne robocze spodnie. Niech nas nie zmyli iż od klasycznych jeansów różnią się one tylko dodatkowymi kieszeniami i materiałem. Spodnie takie wykonane są z oddychających materiałów, aby można było w nich spokojnie i komfortowo wytrzymać długie godziny pracy. Dodatkowo mają co najmniej potrójne, mocne szwy dzięki którym wykonując różne „figury” podczas pracy nie pękną. W standardzie spodnie te mają wzmocnione kolana, a czasem specjalne miejsce na umieszczenie tam podkolanników. I co dla niektórych bardzo ważne posiadają sporo kieszeni i kieszonek pozwalających na trzymanie przy sobie najpotrzebniejszych narzędzi. Zdania są podzielone nad ich idealizmem z fanami ogrodniczek. Ogrodniczki posiadają dodatkowo zabudowaną przednią cześć połączoną z szelkami oraz bardziej zasłonięty tył. Dla wielu osób jest to spory plus ponieważ podczas schylania się nie odkrywamy pleców i unikamy „przewiania”. Dodatkowo mamy więcej schowków oraz nie potrzebujemy ograniczać się paskiem. Przeciwnicy ogrodniczek zaś narzekają na długi proces „wydostawania” się z nich. Jak to zwykle bywa – ile ludzi tyle opinii.

Okulary

Okulary ochronne nie tylko potrzebne są podczas prac spawalniczych. Nawet podczas cięcia drewna drobne drzazgi mogą nas zmusić do przerwania pracy i udania się do szpitala. Wszystkie okulary ochronne wykonane są z wzmocnionych plastików których głównym zadaniem jest nie pękać – aby nie uszkodzić oczu. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się okulary ochronne z filtrem UV. Można by się zastanowić po co taki luksus? Choćby dlatego iż np. kładąc latem śnieżno-biały styropian nasze oczy również mocno ucierpią.