Jak dobrze wybrać piłę? – wiosenne porządki
9 marca, 2018
Odśwież swój płot!
31 maja, 2018
Pokaż wszystko

Pierwsze wiosenne porządki – porównanie kosiarek

Wiosna zawitała do nas już pełną parą. Po pierwszych promieniach słonecznych zaczynamy planować pozimowe porządki. Na pierwszy ogień ogrodnicy brali się za przycinanie gałęzi na drzewach. Zgarnięcie starych jeszcze jesiennych liści czy o ile nie zrobiliśmy tego w zimie, uprzątnięcie świątecznego oświetlenia. Już niedługo trawa ożyje i ruszy pełną parą. Warto odkurzyć nasz zaspany po zimie sprzęt i przygotować się do pierwszego koszenia. Jeżeli wraz z nadejściem wiosny panowaliście kupno nowego sprzętu ten artykuł jest dla Was.


Rozróżniamy trzy główne rodzaje kosiarek: spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Ale również ostatnio coraz bardziej popularne traktorki oraz automatyczne.

Kosiarka Elektryczna

Wyjątkowo łatwa w obsłudze, znacznie lżejsza od spalinowej. Nie wymaga zbytnich zabiegów konserwacyjnych, nie potrzebuje oleju do pracy. Jedynym utrudnieniem jest to iż należy mieć dostęp do źródła prądu. Wyklucza to pracę w polach, na łąkach czy z dala od domu. Należy pamiętać iż aby koszenie było przyjemnością i kosiarka nie stawiała oporów należy dbać o naostrzony nóż. W przypadku mocy kosiarek elektrycznych wynosi ona 700–1600 W. Przy wyborze kosiarki warto zastanowić się jaką szerokość potrzebujemy. Zazwyczaj szerokość koszenia wynosi 30–40 cm. Kosiarki elektryczne są znacznie cichsze niż kosiarki spalinowe. Dodatkowo daje możliwość przycinania trawy nawet bardzo nisko. Co ważne nie wyrywa trawy a jedynie ją ścina, dzięki czemu możemy otrzymać efekt trawnika dywanowego. Wadami kosiarek elektrycznych jest to iż nie nadają się na większe powierzchnie oraz do ścinania większych traw.

Kosiarka Spalinowa

Kojarzy się z kosiarką do zadań specjalnych. Dzięki temu iż nie jesteśmy uzależnieni od kabla możemy kosić nią nawet na dzikich polach, z dala od domów i prądu. Należy mieć jedynie zapas benzyny oraz oleju do silnika. Kosiarki spalinowe są znacznie cięższe niż elektryczne, a szczególnie te które dla ułatwienia pracy mają napęd. Niemniej jednak dzięki nim jesteśmy w stanie skosić spore powierzchnie oraz dość wysokie trawy. Do zdecydowanych minusów jest ogromny hałas jaki wytwarzają oraz nieprzyjemny zapach spalin towarzyszący nam podczas pracy. Na pewno dla osób słabszych może być utrudnieniem również odpalanie, gdzie musimy dość pewnie i mocno szarpnąć drążek. Kosiarki spalinowe mają zazwyczaj silniki o mocy 3,5–6 KM oraz całkiem sporo szerokość koszenia, bo aż do 56 cm. Przykładem kosiarki spalinowej może być Ryobi RML 53190SV. Słynie z silników dostarczanych przez firmę Subaru, dzięki czemu charakteryzuje się niezwykłą mocą. Również dzięki zastosowanym rozwiązaniom kosiarka uchodzi niemal za bezawaryjną gdyż wyeliminowano najczęściej psujące się elementy.

Traktorek

Jeżeli jesteśmy w temacie maszyn spalinowych warto wspomnieć o traktorkach. Niegdyś stosowanych w dużych obiektach lub podczas dbania o zieleń miejską. Obecnie są coraz popularniejszymi „kosiarkami” przydomowymi. Szczególnie w przypadku osób mających spore powierzchnie do wykoszenia. Ich minusem jest to iż są spore i przez to nie wszędzie dotrą. Niemniej jednak frajda koszenia ogrodu i jednocześnie „przejechania” się traktorkiem jest na pewno zachęcająca.

Kosiarki akumulatorowe

Są połączeniem kosiarki elektrycznej oraz spalinowej. Dzięki akumulatorowi dają nam możliwość koszenia nawet tam gdzie nie ma prądu, ale są przy tym cichsze niż kosiarki spalinowe. Rozwijająca się technologia oferuje coraz szybsze czasy ładowania przez co kosiarki akumulatorowe zaczynają być poważnymi konkurentami „standardowych” kosiarek. Jedną z dość popularnych i polecanych kosiarek akumulatorowych jest Ryobi RLM 18C36X46H5P. Dzięki sporem mocy akumulatora pozwala skosić powierzchnię do 600m2.

Kosiarki automatyczne

Z uwagi na cenę oraz to iż nadają się głównie do wyjątkowo prostych, „gładkich” powierzchni nie są jeszcze zbyt popularne. Kojarzą się ze słynnymi robotami „odkurzaczami” które zaprogramowane same za nas koszą nie niszcząc przy tym naszych roślin ozdobnych. Niewątpliwie zwracają uwagę designem oraz samym pomysłem.