jak wybrać_wiertarko_wkrętarkę
Wiertarko – Wkrętarka – jaką wybrać?
Wrzesień 19, 2017
12 pomysłów na prezenty dla majsterkowicza
12 pomysłów na prezenty dla majsterkowicza
Listopad 28, 2017
Pokaż wszystko

Podręczny zestaw narzędzi potrzebny w każdym domu

Podręczny zestaw narzędzi

Majsterkowicz czy nie, każdy potrzebuje mieć w domu choć kilka podstawowych narzędzi, do pilnych i nagłych napraw. Podręczny zestaw narzędzi, to niezbędnik w każdym domu.

Zawsze jest tak, że uprzykrzające życie drobne usterki lubią wyskakiwać w nieodpowiednich momentach. Opadające drzwiczki z szafki, zamontowanie nowych rolet, wyszarpany kabelek z wtyczki, cieknąca spłuczka itp., itd. Pomimo kuszących ofert na rynku, oferujących nam pomoc specjalistów od domowych „wypadków”, warto mieć własny sprzęt i w pierwszej kolejności starać się poradzić sobie samemu. Wymieniając listę najprzydatniejszych narzędzi nie jest łatwo sprostać wymaganiom wszystkich. Każdy z nas ma inne uzdolnienia, swoje tricki i ulubione prace. Zapewne miłośnicy rowerów pierwsze na liście wymienią imbusy, starsi wyjadacze powiedzą, iż zawsze warto mieć w domu zapasowe śrubki, nakrętki, zawiasy a nawet zamek – w razie zatrzaśnięcia się w łazience. Poniżej prezentujemy listę podstawowych przydatnych narzędzi, choć zapewne każdy dodałby do nich jeszcze coś swojego.

Miarka

Podstawa podstaw – obecnie zwany „must have” w każdym domu. Pomijając prace naprawcze, nie da się bez niej obejść w przypadku prac remontowych. Tak samo w przypadku zmiany wyposażenia, mebli. Przyda się do zmierzenia odległości, pozwoli dokładnie sprawdzić czy meble, które chcemy zakupić zmieszczą się do naszego pokoju. Pozwoli również sprawdzić czy elementy, które chcemy przewieźć w naszym samochodzie zwyczajnie się tam zmieszczą.

Poziomica

Potocznie zwana „wasserwaga”. Również podstawa w naszych skrzynkach narzędziowych – o ile się zmieści. Poziomica może być jak w starym stylu – sporych gabarytów – bardzo pomocna przy sprawdzaniu poziomu większej płaszczyzny lub podręczna malutka. Przyda się nie tylko podczas poziomowania podłogi, czy szpachlowania ścian. Również podczas składania mebli, gdzie tak samo ważne jest aby przedmioty nie zjeżdżały nam z półek.

Klucz nastawny

Zapewne każdy kojarzy to narzędzie ze starych skrzynek naszych dziadków. To jest „must have” starych czasów. Taki klucz dzięki regulacji rozwarcia szczęk ma wszechstronne zastosowanie. Oczywiście głównie służy do odkręcania i przykręcania nakrętek i śrub. Rozróżniamy kilka rodzajów kluczy nastawnych, dostosowanych do konkretnych czynności, np. klucz szwedzki do prac hydraulicznych.

klucz nastawny

Kombinerki

Inaczej zwane szczypce uniwersalne. Wykonane ze stali, z rączkami pokrytymi tworzywem sztucznym lub drewnem. Zastosowanie kombinerek ciężko dokładnie opisać. Mogą pomóc uchwycić nam trudnodostępną śrubę, wygiąć drut, ściągnąć izolację z kabla, przeciąć drut itd. Będą służyć do tego do czego ich posiadacz ich użyje. Z zasady służą do szeroko pojętej obróbki ręcznej.

Różne rodzaje kluczy (płaskie, grzechotka itp.)

Klucze płaskie, klucze nasadowe, „grzechotki”. Pomogą przy dokręcaniu śrubek z zawiasów szafek, montażu mebli i drobnych pracach domowych. Najpopularniejszy jest klucz płaski 13 mm i 21 mm. Będzie pasował do najczęściej stosowanych śrubek i nakrętek.

Śrubokręty

Podstawowe to płaskie i krzyżaki. Tak samo jak klucze pomogą w dokręcaniu, przykręcaniu i składaniu. Warto mieć w domu standardowy rozmiar oraz odpowiednio malutki i duży – przydadzą się np. przy wymianie baterii w zabawkach, pozytywkach czy zegarkach.

Młotki

Młotek to jedno z najstarszych narzędzi. Jego pra-pra dziadem był prawdopodobnie kamień w ręku człowieka prehistorycznego – służący do wbijania. Młotków również mamy wiele rodzajów, ale zdecydowanie klasyczny młotek wystarczy nam do przybicia gwoździa na obrazek, haczyki, zbicie desek itp.

Probówka

Inaczej śrubokręt do pomiaru prądu. Magiczna „zabawka” z lat dziecięcych, która świeciła. Do niedawna stosowana szczególnie w okresie świąt bożego narodzenia, do sprawdzania któraż to żarówka jest przepalona. Z zasady warto posiadać w domu w przypadku nagłych problemów z szeroko pojętą elektryką. Dzięki niej sprawdzimy w którym gniazdku, przewodzie mamy prąd, a w którym należy zabrać się do naprawy.