Odśwież swój płot!
31 maja, 2018
Pokaż wszystko

Sklep narzędziowy stacjonarny czy online?

sklep narzędziowy

Temat dość kontrowersyjny – szczególnie w dobie boomu na wszystko co jest online.


Sklep Narzędziowy

Na pierwszy rzut można by powiedzieć, iż w sklepie online mam większy wybór i niższe ceny. Co niewątpliwie jest mocną kartą przetargową. O ile w przypadku ubrań, perfum czy choćby produktów spożywczych dobrodziejstwo sklepów online jest zbawieniem to w przypadku takich zakupów nie kupujemy niczego zaawansowanego technologicznie – raczej są to proste produkty, w przypadku których na ogół sami już wiemy co chcemy i oprócz znajomości swoich upodobań oraz rozmiaru nie potrzebujemy do tego większej wiedzy.

O czym Warto pamiętać?

Coś o czym warto pamiętać to to, iż nadal kupując przez internet musimy być ostrożni. Warto przed kupnem zapoznać się z opiniami o sprzedającym i potraktować je zdroworozsądkowo. Nadal działają firmy, które oferują produkty choć ich nie mają i nigdy nie otrzymamy naszego sprzętu. Częstą praktyką jest również wystawianie na sprzedaż przedmiotu i ściąganie go do swojego sklepu, dopiero jak klient złoży zamówienie. W praktyce dla nas oznacza to, iż nie otrzymamy naszego sprzętu w przeciągu 2-3 dni tylko znacznie później. W przypadku zakupów na portalach internetowych trzeba również zwracać uwagę na to czy nigdzie nie pisze drobnym drukiem, iż ktoś sprzedaje przedmiot używany. O ile takowego nie szukamy – możemy być mocno zdziwieni otrzymując narzędzie, które już było eksploatowane. Przy zakupie narzędzi warto mieć gdzieś z tyłu głowy stare polskie porzekadło – “tani zakup = drogi zakup”. Niech nas nie kuszą zbyt duże promocje. Jeśli w 10 sklepach ta sama piła kosztuje 300zł, a my znajdujemy ją w jednym sklepie za 200zł, warto zastanowić się dlaczego ktoś może zejść z ⅓ ceny.

Jeśli planujemy zakup narzędzi – i nie myślimy tu o budżetowych, ekonomicznych dostępnych w marketach budowlanych, sprawa nieco się komplikuje. Jeśli decydujemy się na kupno sprzętu przez internet, aby go dobrze wybrać powinniśmy nieco pochylić się nad tematem. Przejrzeć fora pasjonatów, poczytać opinie o produkcie/produktach, aby potem nie żałować, iż zakup jest niezbyt udany, lub nie nadaje się do naszych prac.

Jaka jest przewaga sklepów narzędziowych?

Przewagą profesjonalnych sklepów narzędziowych jest to, iż na miejscu są specjaliści, którzy są po to aby nam doradzić. Nie są to na ogół przypadkowe osoby, które dorabiają sobie np. do studiów, jak dość często zdarza się w marketach budowlanych. W specjalistycznych sklepach narzędziowych spotkamy osoby, które świadomie wybrały tą branżę i często sami testują narzędzia. Sprzedający oprócz fachowej wiedzy nt. wydajności, przeznaczenia produktu, wagi, doradzi nam również w tematach czysto praktycznych – czy dany produkt jest dla nas, czy niepotrzebnie nie chcemy zainwestować w linię profesjonalną, a wystarczy nam linia hobbystyczna. Uzyskamy również informacje nt. dostępnych dodatków, eksploatacji porady itp. Coś co warto zaznaczyć – w przypadku sklepów specjalistycznych, nie musimy mieć obawy przed tym, iż polecany produkt jest nam polecany dlatego iż sprzedający ma z niego większą prowizję niż z innego przedmiotu. Jest to niestety nagminna procedura w marketach budowlanych, gdzie obsługa ma konkretne narzucone z góry wytyczne – niekoniecznie idące w parze z jakością danego produktu. Natomiast w przypadku sklepów narzędziowych rządzi się to innymi prawami. Coś co każdy od razu zarzuci sklepom stacjonarnym to mały asortyment. Owszem, dostępne powierzchnie nie są nieograniczone i pozwalają na to, aby mieć tylko wybrane produkty danych firm. Niemniej jednak obecnie zawsze jest możliwość, aby zamówić do sklepu dany model, którego nie ma aktualnie na stanie. To już po naszej stronie pozostaje wybór czy chcemy czekać na ten konkretny model czy zdecydujemy się na inny.

Oczywiście nie chcemy tutaj przekonywać, iż stacjonarne sklepy specjalistyczne są jedynym dobrym wyborem, a jedynie wskazać ich niezaprzeczalne zalety ;).