Piła do cięcia betonu, asfaltu – kilka najważniejszych informacji o diagnozowaniu usterek
Maj 17, 2017
Domowy warsztat
Domowy warsztat
Sierpień 7, 2017
Pokaż wszystko

Cztery usługi budowlane, które lepiej zlecić fachowcom niż robić samemu

Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie usługi budowlane lepiej zlecić fachowcom to artykuł dla Was!

Cztery usługi budowlane, które lepiej zlecić fachowcom niż robić samemu

Dlaczego tylko cztery zapytacie? Fakt lista mogłaby być znacznie, znacznie dłuższa. Wszystko zależy od naszych umiejętności, możliwości oraz chęci. Jeżeli mamy to szczęście i w domu mieszka prawdziwa złota rączka – to zapewne większość prac została lub będzie wykonana przez niego. Jednak statystyczny Kowalski, pracujący na etacie od 8 do 16, lub nawet dłużej pomimo szczerych chęci nie wykona wielu prac tak aby otrzymać planowany w głowie piękny efekt. Dlatego warto rozważyć korzystanie z usług fachowców. Oprócz tego iż mamy wtedy gwarancję (tak zakładamy) fachowego wykonania, to przede wszystkim oszczędność czasu, nerwów oraz sił. Warto wspomnieć iż zatrudniając fachowca dajemy pracę, czyli napędzamy koniunkturę. Ale przejdźmy do sedna.

 

Jakie usługi budowlane warto zlecić specjaliście?

 Ułożenie kostki brukowej

Kostka brukowa - Cztery usługi budowlane, które lepiej zlecić fachowcom niż robić samemu

Czy to na podjeździe, czy pod altanką, czy chodnik do domu. Jest to czynność tylko z pozoru łatwa do wykonania samemu. Ot, wybrać ziemię, trochę wyrównać, ułożyć kostkę i zasypać piaskiem…Nic bardziej mylnego. Porządnie i fachowo ułożona kostka wytrzyma znacznie dłużej. Wszystko zaczyna się od przeznaczenia kostki: czy ma służyć jako chodnik, podjazd do garażu, miejsce parkingowe, czy w końcu podłoże pod altanką. Znaczenie ma grubość kostki. Do użytku codziennego – pod chodni czy altankę, wystarczą kostki grubości 4-6 cm. Natomiast w miejscach gdzie będzie jeździć i parkować samochód, należy zastosować już grubszą kostkę i warto pomyśleć o odwodnieniu. Dalej – krawężniki. Pamiętać należy o odpowiednich krawężnikach, które będą trzymać kostkę w ryzach. Jednak najważniejszym punktem jest przygotowanie podłoża. Powinno wybrać się odpowiednio dużo ziemi, ubić podłoże, podsypać kruszcem, ubić kruszec przemysłową ubijarką, znów podsypać i dopiero kłaść kostkę. Niestety nie ma lekko. Dlatego właśnie pomoc fachowca, który posiada specjalistyczne narzędzia oraz przede wszystkim ma wiedzę i praktykę – jest bezcenna. Gwarantuje iż za kilka lat kostka dalej będzie prezentować się świetnie.

Wybudowanie drewnianej altanki

Niejeden domowy majster marzy by wybudować swoją altankę. Największą wartością dodaną jest satysfakcja. Ale jest wielkie ALE. Trzeba mieć narzędzia, materiały, gwoździe, materiały do konserwacji no i zajmie nam to sporo czasu i nerwów. Fachowcy zaś, przyjadą ze wszystkimi potrzebnymi narzędziami, może nawet częściowo naciętymi deskami, gwoździami i zrobią nam altanę nawet w jeden dzień! Będzie rosła na naszych oczach jak grzyby po deszczu.

Ocieplenie

W przypadku malutkich powierzchni, możemy spróbować samemu – dla własnej satysfakcji. Natomiast przy większych powierzchniach zwyczajnie nie warto. Należy mieć miedzy innymi rusztowania, mocne wiertarki, odpowiednie wiertła, styropian odpowiedniej grubości, klej, siatkę, kątowniki, szpilki do styropianu. Pamiętać żeby wygładzić i wyrównać podłoże, najlepiej ze zagruntować i pilnować pogody. Nie bez powodu firmy ocieplające wykonują usługę czasem kilka tygodni.

Tynkowanie

Tynkowanie - Cztery usługi budowlane, które lepiej zlecić fachowcom niż robić samemu

Z pozoru prosta czynność, rozrobić tynk i nanieść na elewację. Ale tynk może być gładki, może być tzw. „baranek”. Do „baranka” potrzeba już trochę więcej wysiłku i narzędzi – nie wystarczy szpachla. Tynk możemy zrobić szary lub kolorowy. Jak kolorowy należy dodać odpowiednią ilość farby lub pigmentu. Rozrabiając tynk trzeba mieć mocne mieszadło i wiedzieć w jakich proporcjach go rozrobić aby nie odpadł.  Sporo tego – a pięknie zrobiona elewacja cieszy oko – dlatego czy chcemy sami ryzykować?