Domowy warsztat
Domowy warsztat
Sierpień 7, 2017
Podręczny zestaw narzędzi
Podręczny zestaw narzędzi potrzebny w każdym domu
Listopad 6, 2017
Pokaż wszystko

Wiertarko – Wkrętarka – jaką wybrać?

jak wybrać_wiertarko_wkrętarkę

Wkrętarka to jedno z najpopularniejszych narzędzi jakie każdy posiada w domu. Może nią wkręcać, dokręcać oraz odkręcać. Zmieniając końcówki z powodzeniem może pomóc nam również w wywierceniu otworu. Jest nieodłącznym „asystentem” praktycznie większości prac remontowych w domu. Przyda się również przy skręcaniu mebli, montowaniu półek itp. Dzięki akumulatorowi jest niezwykle poręczna i pozwala na wygodna pracę bez kabli.


Moc

Głównym czynnikiem na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia jest moc wkrętarki. Im silniejsza tym będzie oferować większe możliwości jak np. większe obroty. Większość sklepów dzieli wkrętarki pod kątem mocy na 3 kategorie:  Do 10V – wykorzystywane przy prostych pracach, głównie przy skręcaniu mebli, gzie materiał jest dość miękki oraz często są już nawiercone małe otwory, czyli urządzenie nie napracuje się zbytnio – a po prostu odciąży nas  Do 14V – najczęściej wykorzystywane przy pracach domowych/remontowych, dzięki już większej sile pozwalają na wiercenie otworów w różnych materiałach, również twardych jak metal, dodatkowo wkrętarki o takiej sile posiadają regulacje obrotów  Od 18V – typowe urządzenia dla profesjonalistów – wyposażone w mechanizmy udarowe, głównie stosowane nie do wkręcania a do wiercenia np. w betonie.

 Waga

Warto porównując urządzenia zwrócić uwagę na ich wagę, Podczas dłuższych prac operowanie cięższą wkrętarką może być uciążliwe.

 Rodzaje akumulatorów

Obecnie na rynku wyróżniamy 3 typy: Li-Ion (litowo – jonowe) – najnowsze oraz najpopularniejsze, niezwykle lekkie, szybko się ładujące oraz posiadające jedne z większych pojemności NiCd (niklowo – kadmowe) – coraz rzadziej spotykane, pomimo iż są tanie do wyprodukowania oraz wolno się rozładowują, zawierają szkodliwe metale ciężkie NiMH (niklowo – metalowo – wodorowe) – ładują się dłużej niż NiCd, mają większe pojemności oraz są lekkie, niestety charakteryzują się krótką żywotnością.

 Dodatkowe opcje – wyposażenie

Bardzo wygodnie jak do wkrętarki dołączona jest walizka gdzie chowa się wszelkie części. Zaoszczędza miejsce – pozwalać trzymać porządek oraz jest wygodne w transporcie. Warto zwrócić uwagę czy do urządzenia dołączony jest dodatkowy akumulator. Jak rozładuje się nam jeden – nie trzeba przerywać pracy i szybko ładować nasz akumulator – wystarczy podpiąć drugi. Bardzo praktycznym dodatkiem jest lampka – pozwala na dokładne doświetlenie miejsca pracy. Jest to bardzo pomocne gdy działamy w miejscu trudno dostępnym i tym samym zacienionym. Ładowarki są dodawane standardowo do kompletów. Dodatkową możliwością jest zakupienie „szybkiej ładowarki” – która skraca czas ładowania nawet do 30 minut! Niestety nie można jej stosować do wszystkich typów baterii.

Reasumując warto zwrócić również uwagę na standardowy czas ładowania baterii, podawany przez producenta oraz na czas pracy. Przy dłuższych remontach czy pracach budowlanych warto mieć narzędzie które nie będzie nam stopować czynności i nie będziemy musieli planować prac względem jej dostępności. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo firm pozwalających dopasować narzędzie do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.