Niezbędnik malarza
2 sierpnia 2016
Nanotechnologia w produkcji farb
29 sierpnia 2016
Pokaż wszystkie

Jaka moc będzie nam potrzebna?

Agregaty możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na wytwarzany prąd: pierwszą grupą są agregaty jednofazowe, które zasilają urządzenia domowe (230 V) wówczas podczas awarii sprawa jest prosta.

Drugą grupą są agregaty produkujące prąd trójfazowy które zasilą odbiorniki takie jak: zestawy hydroforowe, kuchnie, kotły elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody.

W praktyce, na swojej działce posiadamy urządzenia tych dwóch typów. Wówczas musimy kupić uniwersalny agregat trójfazowy, umożliwiający także podłączenie wszystkich typów odbiorników. Użytkowanie takiego agregatu wiąże się z pewnymi zasadami: moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie może przekraczać 60% mocy całego agregatu. Należy także pamiętać, że podczas jednoczesnego zasilania urządzeń jednofazowych i trójfazowych, fazy powinny być obciążone równomiernie.

Akumulatorowy czy spalinowy?

Najprostsze agregaty przenośne zasilają urządzenia energią, która została zgromadzona wcześniej w bateriach (akumulatorach). Wadą takiego rozwiązania jest szybkie wyczerpywanie się baterii. Mogą zapewnić moc, która pozwoli nam na pracę przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut, po których wymagają bardzo długiego ładowania akumulatorów. Alternatywą która umożliwi nam swobodnie korzystanie z urządzeń elektrycznychgeneratory prądotwórcze, napędzane silnikami spalinowymi. fc-5000

W przeciwieństwie do akumulatorowych, agregaty spalinowe nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach – produkują spaliny, potrzebują dostępu powietrza do ich schłodzenia i bardzo hałasują. Należy je zatem ustawiać na zewnątrz – najlepiej pod dachem lub w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Automatyczne załączanie się podczas braku prądu z sieci.

Najtańsze i najprostsze agregaty prądotwórcze uruchamiane są – podobnie jak większość kosiarek – za pomocą linki rewersyjnej. Droższe i bardziej rozbudowane modele mogą mieć rozruch elektryczny, który współpracuje z systemem samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Gdy dojdzie do awarii zasilania sieciowego, system SZR automatycznie włącza generator, a potem wyłącza go, gdy zostanie przywrócony prąd w sieci. SZR może stanowić integralną część agregatu lub być urządzeniem dodatkowym, który można nabyć w sklepach.

Do podtrzymania napięcia podczas awarii zasilania, można zastosować zasilacz awaryjny (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Gdy UPS wykryje brak napięcia w sieci, zaczyna dostarczać do urządzeń prąd z akumulatora. Jest to przejście płynne, które nie przeszkadza pracy czułej elektroniki. UPS może również wysyłać informację o awarii zasilanego sprzętu, co – w przypadku pracy na komputerze – pozwoli zapisać dane, które mogą zostać utracone.

Hałas

Najważniejszym parametrem podczas korzystania z agregatu na działce jest hałas, który można sprawdzić w specyfikacji urządzenia. Urządzenia dostępne na rynku są dość głośne, podczas pracy osiągają poziom 88–100 dB (85 dB – przejeżdżający samochód). Aby dostosować się do wymagań klienta, agregaty (oczywiście trochę droższe) zaczęto wyposażać w obudowy wygłuszające. Dzięki którym poziom hałasu został zmniejszony do poziomu 65 – 75 dB. Oprócz tego, do niektórych agregatów można dokupić specjalne tłumiki, które przymocowuje się do cylindra co istotne jest, gdy urządzenie pracuje w pomieszczeniu.

pramac-walizkowy

Deutsch DE Polski PL