Agregaty możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na wytwarzany prąd: pierwszą grupą są agregaty jednofazowe, które zasilają urządzenia domowe (230 V) wówczas podczas awarii sprawa jest prosta.
Drugą grupą są agregaty produkujące prąd trójfazowy które zasilą odbiorniki takie jak: zestawy hydroforowe, kuchnie, kotły elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody.
W praktyce, na swojej działce posiadamy urządzenia tych dwóch typów. Wówczas musimy kupić uniwersalny agregat trójfazowy, umożliwiający także podłączenie wszystkich typów odbiorników. Użytkowanie takiego agregatu wiąże się z pewnymi zasadami: moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie może przekraczać 60% mocy całego agregatu. Należy także pamiętać, że podczas jednoczesnego zasilania urządzeń jednofazowych i trójfazowych, fazy powinny być obciążone równomiernie.
Najtańsze i najprostsze agregaty prądotwórcze uruchamiane są – podobnie jak większość kosiarek – za pomocą linki rewersyjnej. Droższe i bardziej rozbudowane modele mogą mieć rozruch elektryczny, który współpracuje z systemem samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Gdy dojdzie do awarii zasilania sieciowego, system SZR automatycznie włącza generator, a potem wyłącza go, gdy zostanie przywrócony prąd w sieci. SZR może stanowić integralną część agregatu lub być urządzeniem dodatkowym, który można nabyć w sklepach.
Do podtrzymania napięcia podczas awarii zasilania, można zastosować zasilacz awaryjny (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Gdy UPS wykryje brak napięcia w sieci, zaczyna dostarczać do urządzeń prąd z akumulatora. Jest to przejście płynne, które nie przeszkadza pracy czułej elektroniki. UPS może również wysyłać informację o awarii zasilanego sprzętu, co – w przypadku pracy na komputerze – pozwoli zapisać dane, które mogą zostać utracone.
Najważniejszym parametrem podczas korzystania z agregatu na działce jest hałas, który można sprawdzić w specyfikacji urządzenia. Urządzenia dostępne na rynku są dość głośne, podczas pracy osiągają poziom 88–100 dB (85 dB – przejeżdżający samochód). Aby dostosować się do wymagań klienta, agregaty (oczywiście trochę droższe) zaczęto wyposażać w obudowy wygłuszające. Dzięki którym poziom hałasu został zmniejszony do poziomu 65 – 75 dB. Oprócz tego, do niektórych agregatów można dokupić specjalne tłumiki, które przymocowuje się do cylindra co istotne jest, gdy urządzenie pracuje w pomieszczeniu.
Agregat prądotwórczy inwerterowy marki FOGO-F3001iS wyróżnia się najnowocześniejszą technologią wytwarzania prądu. Można go używać do zasilania najbardziej wymagających urządzeń elektronicznych. Inwerter inicjuję produkcję stabilnego prądu zmiennego bez nagłych skoków napięcie.
Agregat prądotwórczy ENDRESS ESE 6000 BS z elektronicznym regulatorem napięcia AVR na prąd jednofazowy. Przeznaczony jest do elektronarzędzi, spawarek, pieców elektrycznych, pomp itp.