Agregat prądotwórczy- wszystko co powinieneś widzieć

Płytki- czym ciąć?
12 marca 2023
Pielęgnacja trawnika
15 marca 2023
Pokaż wszystkie

AGREGATY PRĄDOTWÓRCZE


Jaka moc będzie nam potrzebna?

Agregaty możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na wytwarzany prąd: pierwszą grupą są agregaty jednofazowe, które zasilają urządzenia domowe (230 V) wówczas podczas awarii sprawa jest prosta.

Drugą grupą są agregaty produkujące prąd trójfazowy które zasilą odbiorniki takie jak: zestawy hydroforowe, kuchnie, kotły elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody.

W praktyce, na swojej działce posiadamy urządzenia tych dwóch typów. Wówczas musimy kupić uniwersalny agregat trójfazowy, umożliwiający także podłączenie wszystkich typów odbiorników. Użytkowanie takiego agregatu wiąże się z pewnymi zasadami: moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie może przekraczać 60% mocy całego agregatu. Należy także pamiętać, że podczas jednoczesnego zasilania urządzeń jednofazowych i trójfazowych, fazy powinny być obciążone równomiernie.


Automatyczne załączanie się podczas braku prądu z sieci.

Najtańsze i najprostsze agregaty prądotwórcze uruchamiane są – podobnie jak większość kosiarek – za pomocą linki rewersyjnej. Droższe i bardziej rozbudowane modele mogą mieć rozruch elektryczny, który współpracuje z systemem samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Gdy dojdzie do awarii zasilania sieciowego, system SZR automatycznie włącza generator, a potem wyłącza go, gdy zostanie przywrócony prąd w sieci. SZR może stanowić integralną część agregatu lub być urządzeniem dodatkowym, który można nabyć w sklepach.

Do podtrzymania napięcia podczas awarii zasilania, można zastosować zasilacz awaryjny (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Gdy UPS wykryje brak napięcia w sieci, zaczyna dostarczać do urządzeń prąd z akumulatora. Jest to przejście płynne, które nie przeszkadza pracy czułej elektroniki. UPS może również wysyłać informację o awarii zasilanego sprzętu, co – w przypadku pracy na komputerze – pozwoli zapisać dane, które mogą zostać utracone.


Hałas

Najważniejszym parametrem podczas korzystania z agregatu na działce jest hałas, który można sprawdzić w specyfikacji urządzenia. Urządzenia dostępne na rynku są dość głośne, podczas pracy osiągają poziom 88–100 dB (85 dB – przejeżdżający samochód). Aby dostosować się do wymagań klienta, agregaty (oczywiście trochę droższe) zaczęto wyposażać w obudowy wygłuszające. Dzięki którym poziom hałasu został zmniejszony do poziomu 65 – 75 dB. Oprócz tego, do niektórych agregatów można dokupić specjalne tłumiki, które przymocowuje się do cylindra co istotne jest, gdy urządzenie pracuje w pomieszczeniu.


Agregat prądotwórczy inwerterowy marki FOGO-F3001iS wyróżnia się najnowocześniejszą technologią wytwarzania prądu. Można go używać do zasilania najbardziej wymagających urządzeń elektronicznych. Inwerter inicjuję produkcję stabilnego prądu zmiennego bez nagłych skoków napięcie.

 • moc maksymalna 2,5kW
 • moc znamionowa 2,3kW
 • napięcie 230V
 • waga 25kg
 • zużycie paliwa 1,5l/h-obciążenie 100%
 • pojemność zbiornika paliwa 4,5l

Agregat prądotwórczy ENDRESS ESE 6000 BS z elektronicznym regulatorem napięcia AVR na prąd jednofazowy. Przeznaczony jest do elektronarzędzi, spawarek, pieców elektrycznych, pomp itp.

 • moc maksymalna 5,5kW
 • moc znamionowa 5kW
 • napięcie 230V
 • waga 90kg
 • zużycie paliwa 2,5l/h-obciążenie 75%
 • pojemność zbiornika paliwa 30l