Pędzle do malowania ścian
Malowanie ścian krok po kroku
2 sierpnia 2016
Niezbędnik malarza
2 sierpnia 2016
Pokaż wszystkie

O malowaniu pisaliśmy już wcześniej. Jednak czasem kolor ścian to nie wszystko. Jeżeli czujecie, że potrzebujecie zdecydowanie bardziej urządzić daną przestrzeń po swojemu, ten post jest właśnie dla Was! Bywa też tak, że malowanie ścian, czyli całe to przedsiewzięcie z przygotowaniem siebie, pokoju itp. to dla nas zbyt wiele, choćby ze względu na czasochłonność. W tym artykule postaramy się więc, pokazać Wam, jak w nieco łatwiejszy sposób odświerzyć swoje mieszkanie.

Myśleliście kiedyś o malowaniu mebli?

Zazwyczaj traktujemy meble jak inwestycję na lata. Nic dziwnego! Dobre drewniane meble swoje kosztują. Nic dziwnego również, że czasem mamy już dość patrzenia latami na ten sam odcień brązu, a rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na kupno nowych. Wyjście z tej sytuacji jest prostrze niż myślicie. Skoro ta szafka Wam się znudziła albo odświeżacie pokój i już tam nie pasuje, to ją po prostu pomalujcie!

Jak zacząć malować meble?

table-white-home-interior-360x360Na tym etapie wystarczy nam to, co możemy znaleźć w domu. Pierwszym krokiem będzie odtłuszczenie powierzchni choćby za pomocą płynu do naczyń. Ostrą stroną gąbki myjemy całą powierzchnię przeznaczoną do malowania.Następnie używając już tylko czystej wody i ściereczki, przecieramy powierzchnię tak, aby pozbyć się pozostałości płynu do naczyń.

Następnie w ruch idzie papier ścierny. Dobrym pomysłem są gąbki z wbudowanym papierem, najlepiej wybrać te o grubości 180 lub 240. Nie zapominając o trudnodostępnych miejscach, pozbywamy się warstwy lakieru i przygotowujemy powierzchnię na farbę. Po papierze ściernym dokładnie wycieramy wszystko wilgotną ścierką albo gąbką i czekamy, aż mebel wyschnie. Naszczęście możemu mu trochę w tym pomóc, wykorzystując choćby suszarkę do włosów.

Jak wybrać farbę i jak malować?

Jakiej farby użyć do malowania mebli? Najlepiej takiej, która przeznaczona jest właśnie do drewna (firma Beckers lub Sadolin ma takie w swojej ofercie, obie te farby możecie kupić w naszym sklepie).  Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie welurowego wałka. Ważne jest by warstwy nakładać bardzo starannie i dokładnie oraz by między każdą kolejną pozostawić mebel do całkowitego wyschnięcia.

Jeżeli zastanawiacie się ile warstw położyć, to niestety, ale nie udzielimy Wam jednoznacznej odpowiedzi. Nakładajcie, aż po wyschnięciu uzyskacie pożądany kolor. Czasem będą to tylko 3 warstwy, czasem aż 6. Jednak ważne jest, aby nie pomalować mebli zbyt wiele razy. W trakcie malowania należy również sprawdzić, czy nie pozostały nam jakieś nierówności albo okruszki. Trzeba będzie użyć ścierki albo papieru ściernego do pozbycia niechcianych pasażerów. Choć lepiej najpierw sprawdzić, czy nie wystarczy do tego miękka gąbka.

Kiedy wszystko nam już wyschnie i będziemy zadowoleni z nowego koloru, nie zapominajmy o utrwaleniu naszej pracy lakierm!