Pędzle do malowania ścian – rodzaje

Remont mieszkania – jak go zaplanować?
25 stycznia 2017
Bezpieczne malowanie ścian – 4 złote zasady
25 lutego 2017
Pokaż wszystkie
Pędzle do malowania ścian

Producenci sklepów budowlanych oferują nam wiele rodzajów pędzli do malowania ścian. Bez wcześniejszego zorientowania się w temacie, będzie ciężko dobrać odpowiedni – a ma to znaczenie nie tylko jeśli chodzi o efekt końcowy, ale także o komfort i jakość pracy.

Co jest najważniejsze?

Pędzle do malowania ścian są tworzone z włosia naturalnego, syntetycznego bądź mieszanki obu.
Włosie naturalne – takie pędzle sprawdzą się do każdego rodzaju farby, jednak najbardziej poleca się używanie ich do farb na bazie rozcieńczalników organicznych.
Włosie syntetyczne – poleca się je do farb, które rozcieńcza się z wodą. Pędzle z włosiem syntetycznym pomagają łatwiej rozprowadzić farby (zwłaszcza satynowe lub z połyskiem) na gładkiej powierzchni.
Kolory rączek również mają znaczenie (oczywiście nie każdy producent oferuje takie rozwiązanie):

• Pędzli niebieskich używa się do farb wodorozcieńczalnych

• Pędzli czerwonych do farb rozpuszczalnikowych

• Pędzle brązowe przeznaczone są do drewna

Wybierając odpowiedni pędzel do malowania warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które z pewnością ułatwią proces malowania.
1. Jeśli do pomalowania jest niewielka powierzchnia – wystarczy mały pędzel. Jeśli duża – przyda się większy.
2. Zamiast jednego pędzla, lepiej będzie zaopatrzyć się w zestaw kilku, aby ułatwić sobie jakość pracy oraz skrócić czas jej wykonywania.
3. Dobrej jakości pędzle są droższe, ale jednocześnie nie tracą włosia, dzięki czemu pracę wykonuje się szybciej oraz przyjemniej. Tanich pędzli do malowania prawdopodobnie będzie trzeba się pozbyć już po pierwszym użyciu . Przy ostatecznej kalkulacji może się okazać, że wydatek w postaci kilkukrotnego zakupu tańszego zestawu przewyższył koszt zakupu droższego, który sprawdzi się na dłużej.
4. Pędzle, które mają większą gęstość włosia pomieszczą więcej farby.
5. Uchwyt pędzla warto dobrać, aby trzymało się go wygodnie, co znacznie ułatwi pracę.

Pędzle do malowania ścian: rodzaje i kształty

Ławkowce – są to szerokie pędzle wykonane głównie z włosia naturalnego. Sprawdzają się przy malowaniu sufitów oraz ścian a także gruntowaniu.

Pędzle płaskie – dostępne zarówno z włosiem naturalnym jak i syntetycznym. Takich pędzli używa się w zasadzie do każdych prac malarskich. Na ścianach sprawdzą się przy malowaniu gładkich partii oraz wykończeniu.

Pędzle okrągłe – dostępne z włosiem naturalnym i syntetycznym. Wykorzystuje się je do precyzyjnego i dekoracyjnego malowania, oraz na powierzchniach strukturalnych.

Możemy wyróżnić kilka typów takich pędzli:
• strzyżony – sprawdza się świetnie do malowania narożników
• bez trzonka – ułatwia znacznie prace dekoracyjne oraz nanoszenie farby
• okrągły mały – poleca się do malowania precyzyjnego, np. naokoło włączników, gniazdek
• szeroki – do malowania parkietu

Pędzle skośne – dostępne z włosiem syntetycznym i naturalnym. Ich kształt jest idealny do malowania szerokich wzorów na ścianach, np. pasów.

Nie są to wszystkie rodzaje pędzli, w artykule zostały wymienione tylko te, które są przeznaczone do malowania ścian.
Poza przeczytaniem wpisu, warto podczas wybierania pędzli w sklepie, skonsultować się z pracownikiem, który udzieli wszelkich wyczerpujących informacji na temat produktu. Pomoże on także dobrać pędzle na podstawie farby zakupionej do malowania ścian oraz odpowie na wszystkie pytania.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej przygotować się do malowania, zajrzyj do jednego z naszych poprzednich tekstów: Malowanie ścian – niezbędne informacje