Szlifierka kątowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wybrać najlepszą farbę do malowania ścian?
20 marca 2017
Inspiracje na kreatywne malowanie ścian
13 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie
szlifierka katowa

Szlifierka kątowa to urządzenie wykorzystywane w szerokim zakresie prac. Służy nie tylko do cięcia twardego metalu, ale także do szlifowania, polerowania, szczotkowania, cięcia glazury, betonu, czasem – jeśli posiada regulację obrotów – również do tworzyw sztucznych.

Wybór odpowiedniej szlifierki powinien być podyktowany przede wszystkim tym, do czego będziemy jej używać oraz z jaką częstotliwością.

Jeżeli będziemy pracować na niej w domu i będzie używana przez nas 3-4 razy w tygodniu to nie ma sensu kupowania szlifierki za tysiące złotych, wystarczy nam tańsza, o mniejszej mocy. Natomiast jeśli będziemy używać jej do prac profesjonalnych i będzie w użytku 8-10 godzin dziennie, 5-6 dni w tygodniu – warto zainwestować w sprzęt profesjonalny z wyższej półki, który będzie trwalszy, np. obudowa nie pęknie po upadku z rusztowania i nie zatnie się przy cięciu grubszego metalu.

Szlifierki kątowe charakteryzują się pewnymi istotnymi cechami. Oto one:

 

  • Moc silnika – ma znaczenie przy cięciu grubszych stalowych materiałów. W pracach garażowych w zupełności wystarczy nam moc w zakresie od 400W do 1000W, w pracach profesjonalnych trzeba zwrócić uwagę na to, żeby moc była wyższa. Ta grupa zaawansowanych szlifierek charakteryzują się mocą powyżej 1000W.

 

  • Prędkość obrotowa i jej regulacja (nie wszystkie szlifierki posiadają taką możliwość) – regulacja to niezwykle przydatna funkcja, która przyda nam się do większego wachlarza wykonywanych prac, np. polerowania czy cięcia tworzyw sztucznych. Warto również, żeby nasze urządzenie miało, tzw. soft start (miękki start). Jest to opcja, która uruchamia szlifierkę bez „gwałtownego” uderzenia i uchroni nasz nadgarstek przed zbędnymi obciążeniami.

 

  • Średnica tarczy – większość szlifierek wykorzystywanych do prac domowych jak i profesjonalnych wykorzystuje średnicę 125 mm. Dobrze, żeby posiadała także blokadę wrzeciona – pozwoli to nam na szybką wymianę tarcz. Niektóre szlifierki pracują na tarczach o średnicy 180 i 230mm.

 

Dodatkowe rozwiązania, które sprawią, że praca na szlifierce będzie łatwiejsza i przyjemniejsza to:

  • system kick back – znajduje się w rękojeści i niweluje efekt szarpania szlifierki przy cięciu metalu, gdy tarcza wyskakuje z linii cięci;

  • możliwość przełożenia rękojeści – aby mogła być montowana z prawej i lewej strony, ułatwi to nam pracę w różnych pozycjach;

  • system redukcji drgań, metalowa osłona tarczy, jak również jej regulacja, która zmieni swoją pozycję bez dodatkowych narzędzi; dodatkowe otwory wentylacyjne, które zapewnią odpowiednią wentylację silnika.

Deutsch DE Polski PL