Jak wybrać najlepszą farbę do malowania ścian?

Bezpieczne malowanie ścian – 4 złote zasady
25 lutego 2017
Szlifierka kątowa – jaką wybrać?
6 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

Nadeszła pora na zmiany w Twoim domu - odświeżanie wyglądu wnętrza zazwyczaj zaczynamy od malowania ścian i pewnie kolor dawno masz już wybrany i oczyma wyobraźni widzisz swoje mieszkanie skąpane w tej barwie… Wygląd to jednak nie wszystko. Wybór farby to znacznie więcej niż decyzja o odpowiednim odcieniu. Jest wiele innych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby malowanie było łatwe, przyjemne i bezpieczne.

Mat czy połysk?


Na rynku mamy obecnie dostępną szeroką gamę farb o różnych wykończeniach - farby o bardziej chropowatej strukturze, czyli dające matowy efekt, a także farby z połyskiem. Wybór zależy przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji estetycznych, ale pamiętaj, że farby z połyskiem są zdecydowanie trwalsze i odporne na ścieranie od tych matowych. Błyszczące wykończenie doskonale odbija światło, jest więc idealnym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń - może pomóc je optycznie “powiększyć”. Niestety farba z połyskiem uwydatnia wszelkie nierówności ściany i tutaj na pomoc przychodzą farby z wykończeniem matowym, które doskonale maskują tego typu mankamenty.

Odporność na ścieranie


Farby odporne na ścieranie tworzą trwałą powłokę, z której łatwo usuwać wszelkie zabrudzenia, bez konieczności ponownego malowania ścian. Dlaczego więc ktokolwiek miałby decydować się na farbę bez takiej właściwości? Chociażby ze względu na fakt, że wybór farby odpornej na ścieranie wiąże się z dużo wyższym kosztem. Biorąc jednak pod uwagę wyższą jakość, trwałość i możliwość czyszczenia bez ryzyka uszkodzeń powłoki (np. ekstremalnie odporne na ścieranie farby Beckers znane są z tego, że można je czyścić nawet szczotką) - inwestycja w lepszą farbę opłaca się znacznie bardziej.

Ekologia i bezpieczeństwo


O tym, że bezpieczeństwo farby nie jest tylko fanaberią, pisaliśmy już w artykule “Bezpieczne malowanie ścian - 4 złote zasady”, niemniej jednak przypominamy o tym niezwykle ważnym aspekcie. Skład farby ma wielkie znaczenie, dlatego przyjrzyj się mu zanim dokonasz zakupu.


Termin przydatności i szczelność opakowania


Jeśli zdecydujesz już, że wybór farby padł na konkretną markę, wymarzony kolor i rodzaj wykończenia - upewnij się jaka jest data produkcji i termin przydatności produktu oraz że opakowanie nie jest uszkodzone. Po otwarciu farby zawartość powinna być jednolita, pozbawiona zanieczyszczeń czy grudek. Farby wysokiej klasy nie powinny ich mieć - jeśli jednak się pojawią - jest to podstawa do reklamacji produktu.

Jakość kosztuje - cena farbyOszczędność to doprawdy cenna cecha i przy okazji remontu można się ją wykazać, nie warto jednak oszczędzać na farbie do ściany. Wybór farby nie powinien być podyktowany najniższą możliwą ceną. Jeśli malujesz pokój - robisz to raz na kilka lat. Meble czy dodatki łatwo jest wymienić w każdej chwili, w przypadku malowania - to operacja, którą wykonujemy rzadko, dlatego warto zrobić to dobrze, przy użyciu odpowiedniej farby, dobrej jakości, odpornej na ścieranie, szybko schnącej i nie pozostawiającej po sobie nieprzyjemnego zapachu.

Podobnie jak przy wszystkich wątpliwościach dotyczących remontów, budowy czy urządzania - warto zasięgnąć rady fachowca, który pomoże dokonać dobrego wyboru farby.