Jak malować meble?
2 sierpnia 2016
Nanotechnologia w produkcji farb
29 sierpnia 2016
Pokaż wszystkie

Bardzo często nasi klienci, którzy przychodzą do nas po farby, pytają nas jakie narzędzia i akcesoria kupić, by nie jeździć kilkakrotnie do sklepu. Postanowiliśmy więc przygotować dla was krótką listę niezbędnych rzeczy, abyście już nigdy nie jeździli w kółko! Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przygotować powierzchnię i pomieszczenie do malowania, zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu Malowanie krok po kroku.

Pędzle

Oczywiście zaraz po farbie to najważniejsze czego potrzebujesz, żeby pomalować cokolwiek 🙂 Choć to oczywista oczywistość, nie zawsze pamiętamy o ODPOWIEDNIM pędzlu. Najważniejsze, by dokładnie przeanalizować co, gdzie i jaką farbą będziesz malować, a następnie dobrać dedykowany do tego pędzel.

Ławkowiec – szeroki i płaski pędzel, którym maluje się większe powierzchnie. Zazwyczaj wykonany jest z naturalnego włosia. Dobrze pokrywa nawet chropowate powierzchnie (np. tynk strukturalny).

Pędzel angielski (płaski) – może być naturalny lub syntetyczny. Przeznaczony jest do malowania elementów drewnianych i metalowych, ale równie dobrze nadaje się do malowania niewielkich fragmentów ścian, w szczególności tych trudno dostępnych (np. za grzejnikiem).

Pędzel okrągły – używa się do malowania szczegółowych elementów dekoracyjnych oraz powierzchni ze strukturą. Wykorzystuje się go np. do malowania ram okiennych lub narożników ścian. Dzięki szpicowanemu zakończeniu idealnie nadaje się do malowania precyzyjnego.

Pędzel skośny – dzięki ściętemu pod kątem włosiu są idealne do malowania równych pasów na ścianach.

Istnieje jeszcze wiele rodzajów pędzli. Należy pamiętać, by wyposażyć się również w małe pędzle, np. do malowania wokół gniazdek. Jeżeli nie posiadamy umiejętności malarskich z pewnością chętniej wybierzemy wałek, by uniknąć niechcianych smug. Jednak pędzel lepiej wciera farbę w strukturę ściany. Istotna jest również gęstość włosia pędzla, dzięki której pędzel jest w stanie pomieścić więcej farby oraz jego ergonomiczny uchwyt, który ułatwi wielogodzinną pracę.

Pozostałe narzędzia:

Folia malarska – zabezpieczy meble i inne elementy przed niechcianym zachlapaniem

Taśmy papierowe – ułatwią malowanie linii oraz zabezpieczają inne elementy przed zabrudzeniem

Szpachelki – pomagają wyrównać np. gipsem powierzchni do malowania

Papier ścierny lub siatka ścierająca – przyda się do wyrównania uzupełnionych ubytków

Kuweta – do nakładania farby na pędzel

Śrubokręty – np. do odkręcania gniazdek

Dodatkowo możesz potrzebować wiaderka, drabiny i roboczego ubrania!