Magia współczesnych farb
13 września 2016
Domowe konstrukcje: antresola
19 września 2016
Pokaż wszystkie

Każdy, kto wykonywał jakiekolwiek prace remontowe czy budowlane, doskonale zdaje sobie sprawę, że są one niemożliwe bez użycia urządzeń pomiarowych. Te często niewielkie i niepozorne miarki są niezwykle istotne podczas większości prac. Najłatwiejsze w użyciu i z pewnością najpowszechniej dostępne są ręczne narzędzia pomiarowe, wykorzystywane przez wielu fachowców na całym świecie. Oczywiście istnieje wiele rodzajów takich narzędzi, w zależności od ceny możemy wybierać w tych bardziej lub mniej dokładnych i trwałych. Dlatego dziś porównamy i przedstawimy niektóre z nich.

 

building-1080597_640

Miary zwijane krótkie

To z pewnością najczęściej używane narzędzie pomiarowe. Idealnie sprawdzają się do wykonywania pomiarów w pomieszczeniach, kiedy to mierzona odległość nie wynosi więcej niż 10 m. Długość wysięgu tańszych modeli to ok. 2 m, droższych – ok. 3 m. Taśma wykonana jest ze stali, która pokryta jest specjalnymi powłokami zabezpieczającymi przed wytarciem napisów. Niektóre z miar mogą mieć skalę z góry, jak i z dołu czy też mogą być metryczne lub metryczno-calowe.

tape-158276_640

Miary zwijane długie

Zazwyczaj mają od 10 m do 100 m. Wykorzystywane są głównie przy pomiarach geodezyjnych, na budowach w trakcie wyznaczania większych odległości lub podczas prac w lesie. Niestety pomiary z wykorzystaniem tego narzędzia nie mogą być zazwyczaj wykonywane przez jedną osobę. W większości wypadków potrzeba przynajmniej dwóch osób, aby uzyskany pomiar był dokładny i rzetelny.

Miary składane

To rodzaj miarek przeznaczonych zdecydowanie do najkrótszych pomiarów. Najpopularniejsze z nich mają od 1 m do 3 m. Taka miarka składa się z kilku odcinków, które połączone są specjalną skuwką. Umożliwia to rozłożenie ich do wybranej przez nas długości. Najczęściej są one wykonane z drewna oraz tworzywa sztucznego.

Koła pomiarowe

Tak zwane drogomierze pozwalają na szybki oraz łatwy pomiar większych odległości, dlatego też świetnie sprawdzą się nie tylko podczas prac budowlanych, ale także w ogrodzie czy też przy mierzeniu odcinków krzywoliniowych. Koła pomiarowe są wykorzystywane przy pomiarze dużych, dochodzących nawet do 10 km odległości, najczęściej w sytuacjach, kiedy użycie dalmierza jest niemożliwe lub kłopotliwe. Dodatkowo są one wyposażone w liczniki elektroniczne lub analogowe.

Poziomice

Inaczej zwane poziomnicami są niezbędne do wytyczenia poziomu lub pionu na powierzchni. Składają się z obudowy, libelli oraz specjalnych osłon przedłużających ich trwałość. Istnieją różne długości oraz kształty poziomic. Ich dokładność określana jest jako maksymalna wielkość, o jaką poziomica o dł. 1 m może być z jednej strony podniesiona, aby pęcherzyk powietrza w libelli wciąż pozostał w centralnym położeniu.

Kątowniki

Są przeznaczone do ustalania kątów 90 lub 45 stopni lub też w przypadku kątowników nastawnych – różnego zakresu kątów. Występują różne rodzaje kątowników, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane po sposób ich wytworzenia. I tak możemy wyróżnić kątowniki uniwersalne, które znajdą zastosowanie we wszystkich pracach stolarskich oraz budowlanych, kątowniki brukarskie dachowe oraz nastawne. Dużą popularnością cieszą się kątownice budowlane wzmocnione poprzecznie, których atutem jest niewątpliwie odporność na uderzenia.

Suwmiarki

Ich działanie polega na tym, że dziesiąte części milimetra odczytywane są z dodatkowej podziałki, zwanej noniuszem, która to z kolei pozwala na dokładniejszy pomiar. Stąd też nazwa ,,suwmiarki noniuszowe”. Są to przyrządy powszechnie używane, umożliwiają dokonywanie pomiarów całkowitych poprzez wsunięcie między duże szczęki suwmiarki i ściśnięcie ich, jak i mierzenie średnicy otworów przez rozwarcie mniejszych szczęk i wsunięcie ich do otworu.

Narzędzia traserskie

Trasowanie to czynności mające na celu wyznaczanie na danej powierzchni okręgów oraz środków kół, osi symetrii, obrysu naddatków obróbczych, a także wykreślenie rozwinięć konstrukcji według wymiarów podanych na rysunkach warsztatowych przed obróbką. Wyróżnić można trasowanie przestrzenne oraz płaskie. Do narzędzi traserskich należą wszelkiego rodzaju rysiki, cyrkle, punktaki czy przymiary traserskie, a więc forma linijki z długim otworem wzdłuż ramienia, który umożliwia rysowanie rysikiem zgodnie z ustalonym na prowadnicy wymiarem. Umożliwiają one sprawne wyznaczenie linii pomiędzy dwoma punktami lub też wskazanie punktów na tej samej linii, bez wykorzystania dodatkowych narzędzi pomiarowych.

 

Dalmierze

Umożliwiają one bardzo prosty oraz szybki pomiar odległości. Kiedyś wykorzystywały fale ultradźwiękowe, dziś promienie laserowe, które charakteryzują się zdecydowanie lepszym pomiarem. Doskonale sprawdzą się podczas prac budowlanych, montażowych czy wykończeniowych.

Laserowe narzędzia pomiarowe

Do tej kategorii należą lasery liniowe (rurowe), poziomnice laserowe oraz podręczne dalmierze. Istnieją również lasery krzyżowe – są to tańsze urządzenia, których zadaniem jest wyznaczanie płaszczyzny poziomej, pionowej, płaszczyzn skośnych oraz kąta prostego. Są one ustalane poprzez ,,laserowe” linie rzutowane na obiekt. Z racji tego, że wiązka lasera jest słabo widoczna, zwłaszcza w świetle dziennym, do większości laserów krzyżowych dołączone są specjalne okulary, które pozwalają na lepszą widoczność. Można je również nabyć osobno w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Niektóre z laserów posiadają ciekawe rozwiązanie, a mianowicie tryb punktowy – zamiast laserowych linii wyświetlają punkty.