Bezpieczne malowanie ścian – 4 złote zasady

Pędzle do malowania ścian
Pędzle do malowania ścian – rodzaje
7 lutego 2017
Jak wybrać najlepszą farbę do malowania ścian?
20 marca 2017
Pokaż wszystkie

Zmiana koloru ścian to jeden z najłatwiejszych i stosunkowo niedrogich sposobów na metamorfozę naszego domu lub mieszkania. W obliczu szerokiego wyboru kolorów i rodzajów farb w sklepach, nietrudno dostać zawrotów głowy – nie tylko spowodowanych trudem decyzji pod kątem estetycznym, ale również faktem, że nie każda farba jest dla nas zdrowa i bezpieczna. Jak więc przygotować się na bezpieczne malowanie ścian? Podpowiadamy kilka złotych zasad, które warto wziąć pod uwagę zanim zabierzemy się za remont.

 

BEZPIECZEŃSTWO TO NIE FANABERIA

Wybór bezpiecznego produktu to nie kolejna moda, sztucznie nakręcająca ceny produktów malowania wnętrz, skierowana do specyficznego klienta łasego na wszystko z etykietką „green” czy „eko”. Zdrowie i dobre samopoczucie dotyczą nas wszystkich i dla wszystkich powinno być priorytetem – szczególnie we własnym domu.

Właśnie dlatego nie należy bagatelizować kwestii bezpiecznego składu wybieranej przez nas farby. Nie liczy się jedynie kolor, struktura czy ilość reklam danej marki w telewizji – należy pamiętać, że nie zawsze farba najpopularniejszej marki, oferująca najbogatszą ofertę kolorystyczną – będzie najlepsza i najbezpieczniejsza dla zdrowia i środowiska.

Klienci często skarżą się, że po pomalowaniu pokoju przypadkowo wybraną farbą, przez długi czas nie mogli pozbyć się jej zapachu, co powodowało łzawienie, duszności czy przewlekły katar. Pokazuje to jak bardzo ewidentne i namacalne skutki może przynieść zły dobór farby.

SKŁAD FARBY I CERTYFIKATY

 

Niezwykle istotnym czynnikiem jest  zdecydowanie bezpieczny skład farby. Bezpieczne malowanie to malowanie bez rozpuszczalników, amoniaku, toksycznych i rakotwórczych substancji szkodliwych dla zdrowia. Dla laika składy farb mogą być trudne do zinterpretowania, w końcu nie każdy z nas ma doktorat z chemii, z pomocą przychodzą jednak certyfikaty, które gwarantują nam bezpieczeństwo użytkowania farby zarówno podczas nakładania, schnięcia jak i w późniejszym czasie. Najpopularniejsze z nich to:

 

  • certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (mają go farby polskich producentów oznaczone logo tej instytucji)

 

  • znak Błękitnego Anioła (można znaleźć go na farbach niemieckich i skandynawskich)

 

  • certyfikat Eco-Label (nadawany farbom, które nie zawierają substancji toksycznych ani rakotwórczych oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego)

 

  • certyfikat KidZone (nadawany bezpiecznym farbom, szczególnie polecanym do malowania pokoi dziecięcych).

 

BEZPIECZEŃSTWO PRZED MALOWANIEM

 

Nawet najwyższej jakości farba, której opakowanie zdobią wszystkie możliwe atesty i certyfikaty na świecie, nie gwarantuje nam bezpiecznego malowania, jeśli ściany nie zostaną odpowiednie przygotowane. W pomieszczeniach, które jest zakażone pleśnią lub grzybami, należy przed przystąpieniem do właściwego malowania, wykonać kilka istotnych zabiegów. Przede wszystkim należy ściany dokładnie i precyzyjnie oczyścić stosując odpowiednie preparaty. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię można pokryć farbą.

 

ZAPYTAJ FACHOWCA O BEZPIECZNE MALOWANIE

 

Błądzenie po omacku w świecie farb może przyprawić o zawroty głowy. Zamiast sprawiać sobie dodatkowy kłopot (doskonale wiemy, że sam remont to już wyzwanie, niezależnie czy robimy go na własną rękę czy zlecamy to profesjonalnej ekipie), warto poradzić się fachowca. W naszym sklepie chętnie podpowiemy Państwu jak wybrać najbardziej odpowiednie produkty, aby malowanie było przyjemne, łatwe i bezpieczne.


Potrzebujesz porady w kwestii bezpiecznego malowania?

Odwiedź nasz sklep! Doradzimy!